visitestonia
Sulge

Log in

Submenu

Winners

1999        
L 10 km CL     M 15 km CL  
1. Bente Martinsen NOR   1. Espen Bjervig NOR
2. Antonina Ordina SWE   2. Mika Myllylä FIN
3. Kristina Šmigun EST   3. Anders Bergström SWE

 


 

2001        
L 5 km CL     M 10 km CL  
1. Bente Skari NOR   1. Thomas Alsgaard NOR
2. Virpi Kuitunen FIN   2. Per Elofsson SWE
3. Olga Danilova RUS   3. Janne Immonen FIN

 


 

2003        
L 15 km CL MS     M 30 km CL MS  
1. Bente Skari NOR   1. Jörgen Brink NOR
2. Kristina Šmigun EST   2. Anders Aukland NOR
3. Kaisa Varis FIN   3. Andrus Veerpalu EST

 


 

2004        
L 15 km CL mass start     M 30 km CL mass start  
1. Claudia Künzel GER   1. Frode Estil NOR
2. Kristina Šmigun EST   2. Anders Aukland NOR
3. Hilde G. Pedersen NOR   3. Ivan Alypov RUS
L 4 x 5 km relay     M 4 x 10 km relay  
1. Norway     1. Germany  
2. Germany     2. Italy I  
3. Finland     3. Russia I  

 


 

2005        
L 10 km CL      M 15 km CL  
1. Marit Björgen NOR   1. Andrus Veerpalu EST
2. Hilde G. Pedersen NOR   2. Frode Estil NOR
3. Katerina Neumannova CZE   3. Jaak Mae EST

 


 

2006        
L 10 km CL      M 15 km CL  
1. Hilde G. Pedersen  NOR   1. Vassili Rotchev RUS
2. Kristina Šmigun  EST   2. Lukas Bauer CZE
3. Justyna Kowalczyk  POL   3. Sergei Novikov RUS
L Sprint CL     M Sprint CL  
1. Lina Andersson SWE   1. Björn Lind SWE
2. Manuela Henkel GER   2. Tor Arne Hetland NOR
3. Elle Gjoemle NOR   3. Vassili Rotchev RUS

 


 

2007        
L 10 km CL      M 15 km CL  
1. Justyna Kowalczyk POL   1. Axel Teichmann GER
2. Virpi Kuitunen FIN   2. Frode Estil NOR
3. Valentina Schevchenko UKR   3. Odd – Björn Hjelmeset NOR
L Sprint CL     M Sprint CL  
1. Virpi Kuitunen FIN   1. Jens Arne Svartedal NOR
2. Astrid Jacobsen NOR   2. Vassili Rotchev RUS
3. Evgenia Shapovalova RUS   3. Torin Koos USA

 


 

2008        
L 10 km CL      M 15 km CL  
1. Virpi Kuitunen FIN   1. Lukas Bauer CZE
2. Aino Kaisa Saarinen FIN   2. Jaak Mae EST
3. Therese Johaug NOR   3. Ville Nousiainen FIN
L Sprint CL     M Sprint CL  
1. Petra Majdic SLO   1. Eldar Ronning NOR
2. Astrid Jacobsen NOR   2. John Kristian Dahl NOR
3. Virpi Kuitunen FIN   3. Ola Vigen Hattestad NOR

 


 

2009        
L 10 km CL      M 15 km CL  
1. Justyna Kowalczyk POL   1. Lukas Bauer CZE
2. Aino Kaisa Saarinen FIN   2. Johan Olsson SWE
3. Virpi Kuitunen FIN   3. Vincent Vittoz FRA
L Sprint CL     M Sprint CL  
1. Petra Majdic SLO   1. Ola Vigen Hattestad NOR
2. Aino Kaisa Saarinen FIN   2. Oystein Pettersen NOR
3. Virpi Kuitunen FIN   3. Björre Naess NOR

 


 

2010          
L 10 km CL      M 15 km CL    
1. Justyna Kowalczyk POL   1.Lukas Bauer CZE  
2. Marit Björgen NOR   2. Andrus Veerpalu EST  
3. Aino Kaisa Saarinen FIN   3. Jaak Mae EST  
L Sprint CL     M Sprint CL    
1. Hanna Falk SWE   1. Emil Jönsson SWE  
2. Petra Majdic SLO   2. Ola Vigen Hattestad NOR  
3. Aino Kaisa Saarinen FIN   3. Nikita Kriukov RUS  

 


 

2011        
L 10 km CL      M 15 km CL  
1. Marit Björgen NOR   1. Eldar Rönning NOR
2. Justina Kowalczyk POL   2. Daniel Rickardsson SWE
3. Therese Johaug NOR   3. Maxim Võlegzhanin RUS
L Sprint CL     M Sprint CL  
1. Petra Majdic SLO   1. Eirik Brandsdal NOR
2. Hanna Brodin SWE   2. Ola Vigen Hattestad NOR
3. Maiken Caspersen Falla NOR   3. Nikita Kriukov RUS

 


 

2012        
L Sprint CL     M Sprint CL  
1. Justina Kowalczyk POL   1. Dario Cologna SUI
2. Marit Björgen NOR   2. Ole Vigen Hattestad NOR
3. Natalja Matvejeva RUS   3. Eirik Brandsdal NOR
L 10 km CL     M 15 km CL  
1. Justina Kowalczyk POL   1. Dario Cologna SUI
2. Marit Björgen NOR   2. Lukas Bauer CZE
3. Therese Johaug NOR   3. Devon Kershaw CAN

 


 

2015        
L Sprint CL     M Sprint CL  
1. Ingvild Flugstad Oestberg NOR   1. Tomas Northug NOR
2. Stina Nilsson SWE   2. Ola Vigen Hattestad NOR
3. Celine Brun -  Lie NOR   3. Toni Ketelä FIN
L Team Sprint F     M Team Sprint F  
1. Ida Ingemarsdottir SWE   1. Alexey Petukhov RUS
   Stina Nilssom         Sergey Ustiugov  
2. Maiken Caspersen Falla NOR   2. Anders Gloeersen NOR
Ingvild Flugstad Oestberg         Finn Haagen Krogh  
3. Justyna Kowalczyk POL   3. Dietmar Noeckler ITA
    Sylwia Jaskowiec         Federico Pellegrino  
Web partner: BestIT